Translate

24 Eylül 2014 Çarşamba

Benim Similarlarım...... ( Please do not share these photos. Because the idea is not mine )

  Çok zevk alarak yaptığım bu karikatürü defalarca çizildiğini görünce çok üzülmüştüm.
 En çok üzüldüğüm çalışma bu oldu . Ahmet Öztürk Levent'in böyle bir çalışması ödül aldığı için ve  ben hiç bir yerde yayımlamadığımdan dolayı çöpe gitti . Aslında aynı dönemde çizmişiz ikimiz de .
Bu çalışmayı son anda similar olduğunu fark edip yarışmadan çektim . Aynı yarışmada Kürşat Zaman böyle bir çalışma ile bir sene önce  ödül almış. Üstelik yarışmanın internet sitesinde yayımlanmış bir karikatür .Üstelik Bursa'da düzenlenen bir yarışma .....

 Bu çalışma için söylenecek bir şeyim yok .....aklına ilk geleni çizersen böyle olur işte ...Karikatüre yeni başladığım zamanlar....yüz çeşit simiları var.
 Karikatürü çizdikten bir hafta sonra  , tasarımla ilgili bir  internet sitesinde böyle bir fotoğraf - fotoshop gördüm ....haydi çöpe.
Nispeten yeni bir çalışma .Dünya kupasından önce çizdim . Fakat uluslararası bir yarışmada  böyle bir çalışma ile bir yabancı  arkadaş ödül kazanınca bana da topu yemek kaldı ....


Benim Similarlarım . Yukarıda paylaştığım karikatürler ,similar olduğunu daha sonra fark ettiğim çalışmalardır .Kim bilir  belki de arşivimde bilmediğim daha birçok similar karikatürüm vardır . Bu tempoda çalışmaya devam edersem bu risk daha da artacaktır. Şimdi her çizdiğim karikatürden sonra oturup simiları çıkmasın diye dua etmem gerekecek bu gidişle .
Ülkemizde olduğu gibi son yıllarda dünyada da çizer sayısında oldukça artış var. Bazı ülkelerde bu iş çok daha ciddiye alınıyor Binlerce karikatür sanatçısı  her gün harıl harıl karikatür çiziyor. Adeta el atılmamış hiç bir konu kalmamış gibi ( güncel konular hariç )  Bizlerin bu çalışmaların hepsini bilmemiz imkansız . Yeni çizmiş olduğumuz bir karikatür, bir bakıyorsunuz ki dünyanın öbür ucundan başka bir çizer tarafından  da çizilmiş oluyor .Eşzamanlı, sizden önce veya sizden sonra . Bu da çok doğal.
Globalleşen dünyamızda iletişimin  ve teknolojinin gelişmesi , duygularımızı ve ilgi alanlarımızı tetikleyen bazı evrensel gelişmeler ,tüm sanatçıların beslenebileceği bir ortak ''ilham havuzuna ''dönüşmektedir ''.
Aynı havuzdan beslendiğimize göre Similar  çalışmaların çıkması gayet doğaldır. Dolayısı ile Similar dün de vardı ,  bugün de var ,yarın da olacaktır . Tekrar etmemiz gerekirse bir çizerin dünyadaki milyonlarca karikatürden haberdar olması imkansız. Ya jüri ? Jürinin de bilmesi imkansız . Jüride yer alan kişiler ne kadar tecrübeli olurlarsa olsunlar mutlaka gözden kaçacaktır bazı similar çalışmalar.
Teknoloji çok gelişti .Özellikle Sosyal Medya çok işimize yarar bazı konularda.
Defalarca konuşuldu tekrar etmeme gerek yok aslında. İşte gelen çalışmalar belirli bir ön elemeden sonra web ortamında bir süre yayımlanır . Gelen itirazlar jüri tarafından değerlendirilir vs.. İtiraz süresi dolduktan sonra gelen şikayetler değerlendirmeye alınmaz ...Böylelikle jürinin de sanatçının da üzerinden bir baskı kalkmış olur .Yarışmayı organize edenler bu sistemi  , şartnamelerde öncelik olarak belirtmeli ve dayatmalı .
Ben similar çizmem diyen insan ,hiç karikatür çizmeyen insandır .
Uzun lafın kısası ,hepimize büyük sorumluluklar düşüyor .....kırmadan ,dökmeden ,kızmadan , alınmadan.

Türk karikatüründeki soruna gelince. ''Çizdiklerimiz -Yazdıklarımızı '' geçtiği gün yükseliş kaçınılmaz olacaktır........ diye düşünmekteyim .

Lütfen bu fotoğrafları paylaşmayın ! Fikir bana ait değildir.
Please do not share these photo ! Because the idea is not mine.
Пожалуйста, не делитесь этими фотографиями ! Потому что идея не моя.
Моля, не споделяйте тези снимки! Защото идеята не е моя.
لطفا این عکس ها را به اشتراک نگذارید! از آنجا که این ایده من نیست

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder